KAPADOKYA KIRMIZI TUR

TUR TÜRÜ

1 Günlük
Grup Turu

ÜCRETE DAHİL

Profesyonel Rehber , Öğle Yemeği , Müze Girişleri Yeni Model Tur Araçları

DETAYLI BİLGİ İÇİN

KIRMIZI TUR ROTA BİLGİLERİ

Kırımız Tur başlangıcından önce sizleri otelinizden tur başlangıç noktasına transfer ediyoruz. Otelinizden alış saatini bir gün öncesinden acentamız size bildirilecektir.

 

 • Uçhisar Kalesi - Göreme Açık Hava Müzesi, Avanos El Sanatları , Çavuşin Köyü, Paşabağ, Devrent, Ürgüp Üçgüzeller Peribacaları

 

Otelinizden alış saatlerimiz 09.00- 10.00 aralığında olacaktır.

Karşılama saati, otelinize bağlı olarak 09:00 ile 09:30 arasındadır. Turumuz, bölgeye hakim doğal bir tepeden oyulmuş 60 metre yüksekliğindeki Uçhisar Kalesi'nde başlıyor. Bu kale Kapadokya bölgesinin en yüksek noktasıdır. Burada Kapadokya'nın sıra dışı manzarasının inanılmaz fotoğraflarını çekeceksiniz.

Ardından Kapadokya'nın merkezinde küçük bir kasaba olan Göreme'ye geçeceğiz ancak öncesinde . Göreme Müzesi, sarp kayalıklardan ve Bizans döneminden kalma birçok gizli kiliseden oluşmaktadır. Dünyanın en önemli Bizans mağara kiliseleri, 3. yüzyıldan itibaren keşişlerin manastır hayatı sürdürdüğü bu ücra vadilerde bulunur.

Burada, Eski ve Yeni Ahit'ten sahneler gösteren, İkonoklastik dönemden Selçuklu egemenliğinin başlangıcına kadar en iyi korunmuş Bizans mağara duvar resimleri ve fresklerini görebilirsiniz.

Müzeyi gezdikten Öğle yemeğimizi yiyeceğimiz Avanos'a doğru yola çıkıyoruz. Avanostan ülkemizin en uzun nehri olan Kızılırmak geçmektedir. Çinileriyle  ve el sanatları ürünleri ile  tanınan küçük bir ilçedir. Kızılırmak; eski adı Halys; eski zamanlarda Küçük Asya ile Asya'nın geri kalanı arasındaki sınırdı.

Nehir, tarihte orada meydana gelen iki büyük olayın tanıklığıdır. MÖ 585 Halys Nehri, ünlü Halys Savaşı'nın yapıldığı yerdi; tarihin doğru olduğu bilinen ilk muharebesi (MÖ 28 Mayıs 585 – Edipse Muharebesi). Bundan iki buçuk asır sonra Büyük İskender zamanında; İskender, dünyanın sonuna gelmek istiyorsa Halys Nehri'ni geçebilmesi gerektiğini biliyordu ve MÖ 333'te İskender girişiminde başarılı oldu.

Avanos'un günümüzde de güncelliğini koruyan ve oldukça görünür olan en ünlü tarihi özelliği, çanak çömlek üretimidir. Çömlekçilik Bu ilçedeki seramik ticareti ve sayısız çömlek fabrikası Hititlere kadar uzanır ve Kızıl Nehir'in kırmızı şiltinden elde edilen seramik kili her zaman kullanılmıştır. Bugün Kapadokya'nın çanak çömlek merkezi olan Avanos'ta bir çanak çömlek atölyesi ve dükkan ziyareti yapacağız. Nesiller boyu değişmeyen tekme çarkları kullanarak iş başında izleme şansına sahip olacaksınız.

Kendinize Kapadokya'dan eşsiz bir el yapımı hediyelik eşya satın alma imkanınız olacak. Daha sonra bu bölgenin en eski köylerinden biri olan Çavuşin Köyü'ne devam edeceğiz. Eski bir Rum köyüdür ve buradaki en önemli yapı Bizans kilisesi olan Vaftizci Yahya'dır. Ardından, Hristiyan keşişler, Kutsal Teslis'i simgeleyen üç başlı tepelere münzevi hücreleri ve kiliseleri yerleştirmeyi seçtikleri için Keşişler Vadisi olarak da adlandırılan Paşabağı'na geçeceğiz.

Paşabağ Peri Bacaları Paşabağ Peri Bacaları Burada, mantar şeklindeki peribacaları olarak bilinen ikili ve hatta üçlü kaya kapakları ile Kapadokya'nın en çarpıcı konilerinden bazılarını göreceksiniz. Bir sonraki durağımız “Hayal” veya “Düşler Vadisi” olarak da bilinen Devrent Vadisi olacak ve en gerçeküstü görünümlü manzaradır.

Bu vadi, ay manzarası nedeniyle ünlüdür. Turumuza devam ederken rota bizi Ürgüp'e götürecek ve burada Kapadokya'nın simgesi Üç Güzeller'de fotoğraf molası vereceğiz. Kapadokya'ya ağır ağır batan güneşin tadını burada çıkaracaksınız. Otelinize tahmini dönüş saat 16:30 ile 17:00 arasındadır.

 

TUR GALERİSİ

ÖN REZERVASYON

  Bölge Aktiviteleri

  GÜNLÜK TURLARIMIZ

  BALON TURU

  KIRMIZI TUR

  YEŞİL TUR

  MAVİ TUR