KAPADOKYA MAVİ TUR

TUR TÜRÜ

Günlük Grup Turu veya Özel Tur

SÜRESİ

Tur süresi 1 gündür. Başlama 9:30, Bitiş 16:30

ÜCRETE DAHİL

Öğle Yemeği
Müze Girişleri

DETAYLI BİLGİ İÇİN

MAVİ TUR ROTA BİLGİLERİ

Mavi Tur Gezileri:

Mustafapaşa Köyü Keşlik Manastırı Taşkınpaşa Medresesi Sobessos Antik Kenti Soğanlı Vadisi Yeraltı şehri Mustafapaşa Köyü

Sabah sizi otelinizden alacağız ve tam günlük Kapadokya turumuza başlayacağız. Alış saati 09:00 ile 09:30 arasındadır, otelinize bağlıdır. Tur, heykelsi neo-klasik cephelerin arkasına gizlenmiş mağaraların bulunduğu, güzel mimarisiyle ünlü eski bir Rum köyü olan Mustafapaşa Köyü'nü ziyaret ederek başlıyor.

Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki eski adı Sinassos (“güneşin şehri”) ve 20. yüzyılın başına kadar Kapadokya'daki en büyük Yunan yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Bölge genelinde kasaba, evlerinin süslü oyma taş işçiliği ile tanınır. Mustafapaşa Eski Rum Evi Keşlik Manastırı – Taşkınpaşa Medresesi Sonraki durak, kayaya oyulmuş 3 kilise, yemekhane, uyku ve yaşam alanlarından oluşan Keşlik Manastırı.

Klasik Selçuklu üslubunda inşa edilmiş Taşkınpaşa Medresesi'ni ve eski bir camiyi ziyaret edeceğimiz tipik bir Kapadokya köyü olan Taşkınpaşa'ya devam edeceğiz. 14. yüzyılda Konya'da Karamanoğulları tarafından yaptırılan medrese, yaklaşık 250 yıl Anadolu'nun bu bölgesine hakim olmuştur. Taşkınpaşa Köyü'nde öğle yemeğimizi alacağız.

Sobessos Antik Kenti Öğle yemeği molasının ardından, Kapadokya'daki tek Geç Roma/Erken Bizans yerleşimi olan Sobessos Antik Kenti ile turumuza devam edeceğiz. Aslen MS 4. yüzyıldan kalma bir Roma yerleşimidir. Diğer tipik Roma yapılarının yanı sıra 400 m2'lik bir toplantı dolusunu görebileceğiniz kazı alanını ziyaret edeceğiz, ana cazibe merkezi güzel mozaik döşemedir.

Kazı alanını gezerek, bu inceliğe sahip Roma kalıntılarına rastlamanın, Kapadokya tarihi hakkında hâlâ pek çok şey bilinmediğinin kanıtı olduğunu anlayacaksınız. Hristiyanların büyük oranda Romalı askerlerden saklandıkları biliniyor, ancak burada tam anlamıyla bir Roma yerleşimine dair hiçbir kanıta rastlanmadı.

Soğanlı Vadisi Kazı alanını gezdikten sonra ilginç yürüyüş parkurlarının olduğu derin bir vadi olan Soğanlı Vadisi'ne geçeceğiz. Soğanlı önce bölgenin üçüncü büyük manastır merkezidir ve çoğu 9. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar uzanan çok sayıda mağara kilise ve manastıra ev sahipliği yapmaktadır.

Soğanlı, köyün simgesi haline gelen dünyaca ünlü oyuncak bebekleriyle ünlüdür. Öğleden sonrayı vadide yürüyüş yaparak, güzel ve el değmemiş doğanın tadını çıkararak geçireceğiz. Kaymaklı Yeraltı Şehri Turumuz Kapadokya'nın ikinci büyük yeraltı şehrini keşfederek dünyanın merkezine ineceğimiz Kaymaklı Yeraltı Şehri'ni ziyaret ederek sona erecek; Kapasitesi yaklaşık 4 000 kişiydi.

Bu şehir yaklaşık 20 metre derinliğindedir ve bir yeraltı şehrinde kurulan tüm olağan odaları (mutfaklar, depolar, yaşam alanları, mahzenler, kilise vb.) içerir.

Otelinize beklenen dönüş yaklaşık olarak 18:00 ve 18:30 saatleri.

Saat: 09:00/09:30-18:00/18:30

 

TUR GALERİSİ

ÖN REZERVASYON

  Bölge Aktiviteleri

  GÜNLÜK TURLARIMIZ

  BALON TURU

  KIRMIZI TUR

  YEŞİL TUR

  MAVİ TUR